راهنمای خرید هارد دیسک

انتخاب هارد مناسب

راهنمای خرید هارد دیسک

هارد مناسب برای شما کاربران عزیز

در ابتدا باید مشخص کنیم که کدام یک از انواع هاردها(اینترنال یا اکسترنال)مناسب کاربرد و شرایط استفاده ما هستند.

هارد های اکسترنال بیشتر مناسب افرادی هستند که در حال حمل و نقل هارد هستند زیرا این هارددیسک ها مقاومت بیشتری نسبت به ضربه دارند اما هارد های اینترنال اکثرا مناسب سیستم های خانگی هستند که نسبتا جابه جایی ندارندتا با خطر ضربه یا فشار یا هر شرایط فیزیکی مواجه نشوند و اطلاعات انها به راحتی ازبین نرود.

اما چرا باید به سراغ هارد ها برویم؟؟؟؟

جواب این سوال در دو مسیر کلی قرار میگیرد.

اول اینکه کاربرانی که اطلاعات مهمی در اختیار دارند و نیازمند یک back up و یک پشتیبانی کلی از این اطلاعات مهم هستند .زیرا به هر دلیل احتمال از دست رفتن نسخه ی اول این اطلاعات وجود دارد.

و دوم انباشتگی اطلاعات شامل (عکس- فیلم و موزیک) باعث ایجاد کمبود فضای کافی برای ذخیره سازی می باشد.در نتیجه  تیاز به یک هارددیسک برای دسته بندی اطلاعات جدید بوجود می اید.

هارددیسک اکسترنال

این هارد ها به طور کلی دو دسته دارند :

1) اکسترنال HDD پاسپورتی (بدون اداپتور)

2) اکسترنال HDD با اداپتور

تفاوت این دو در ابعاد – سرعت – قیمت و وزن انهاست.با راهنمای خرید هارددیسک شما می توانید بهترین هارد را مطابق با سلیقه و در راستای نیازمندیتان تهیه کنید.

درایو های پاسپورتی اغلب سبک تر هستند و وزن کمتری دارند همچنین کوچکتر از درایو های اداپتور دار هستند اما سرعت حافظه HDD و وزن انها کمتر میباشد.

قسمت درایو های پاسپورتی حدود دو برابر انواع اداپتور دارها هستند و در داخل این درایوها HDD نوت بوک قرار میگیرد.

در درایو های پاسپورتی بر خلاف درایو های اداپتور دار که HDD معمولی  (کامپیوتر خانگی) دارند درایوهای HDD نوت بوک قرار دارد که حمل ان را اسان تر میکند.

هارددیسک اینترنال

این هارد ها بر اساس اندازه و کاربرد دسته بندی میشوند.در دو اندازه ی3.5 اینچی و 2.5 اینچی موجود اند (اندازه 1.8 اینچی هم دارند که زیاد رایج نیستند).

5/3 اینچی

اغلب و در داخل کیس و سیستم های رو میزی و خانگی ازین هارد دیسک ها استفاده میشود.

5/2 اینچی

این سایز از هارددیسک های اینترنال برای لب تاپ و نوت بوک ها کاربرد دارند. پس برای ارتقاء لب تاپ خود از هاردهای 2.5 اینچی استفاده کنید.این هم یک سری راهنمای خرید هارد دیسک که اپاو در اختیار شما قرار داده است.

هارد مناسب برای خرید

با توجه به راهنمای خرید هارد دیسک شما کاربران گرامی دیگر نگرانی راجع به خرید هارد مد نظرتان ندارید.

مواردی که باید برای خرید هارددیسک در نظر داشته باشیم که ما به ان راهنمای خرید هارد دیسک میگوییم و شما باید در هنگام خرید به انها توجه زیادی داشته باشید.

به طور کلی مواردی که باید هنگام خرید مد نظر قرار دهیم برای هارددیسک های اینترنال و اکسترنال  تفاوت  زیادی  ندارد و در کلیت یکسان است.

1)ظرفیت هارددیسک

اول  باید در نظر گرفت ک چه ظرفیتی جوابگوی نیاز شماست، برای مثال داده ها و اطلاعات سبک مثل فایل های Word یا این چنینی نیاز به ظرفیت بالایی ندارد، اما حد اکثر استفاده های کاربری برای عکس و فیلم ها با یک ترابایت میباشد و ظرفیت های بالاتر با توجه به نیاز ها مقرون به صرفه نیست.

2)سرعت :

سرعت خواندن و نوشتن اطلاعات ارتباط  نزدیکی با پورت های دستگاه دارد، اکثر درایو ها از پورت های USB2 و SATA پشتیبانی میکنند.اما پورت های USB3 پورت های جدید تری هستند که تازه روی کار امده اند، پس در یک قیاس کلی بهتر است بدانیم که سرعت خواندن و نوشتن اطلاعات در پورت های SATA بیشتر از پورت های USB2 میباشد.

3) امنیت هارد :

برخی هارد ها با ویژگی اسان شدن بازیابی اطلاعات  و تهیه ی نسخه ی Back up  هرچند که قیمت های تقریبا بالایی دارند روی کار امده اند که امنیت بیشتری نسبت به انواع قبلی دارند.

4)سرعت چرخش هارد :

هر چه این سرعت بیشتر باشد، سرعت دسترسی به داده ها و اطلاعات بیشتر میشود. راهنمای خرید هارد دیسک به عنوان یک مطلب پایه می باشد که شما باید در مورد ان بدانید.

5)اتصال به شبکه :

اگر برای شبکه های اداری و یا خانگی این درایو را مورد استفاده قرار می دهید بهتر است قابلیت NAS ان را مورد بررسی قرار دهید تا قدرت ان را داشته  باشند  که بطور همزمان از چند کامپیوتر نسخه ی Back up یا پشتیبان تهیه کند.

6) گارانتی :

در اخر خرید میتوان به کمک خود فروشنده بهترین گارانتی را برای هارددیسک انتخاب کرد.این هم قسمتی دیگر از اطلاعات متخصصین اپاو که برای راهنمای خرید هارد دیسک در اختیار شما عزیزان گذاشته اند.

چه هاردی بخریم

بیشتر به کمک نیاز دارید ؟

شما میتوانید برای راهنمای خرید هارد دیسک اینترنال و اکسترنال از کارشناسان ما بصورت کاملا رایگان مشاوره بگیرید .

برای ارتباط مستقیم با کارشناسان بر روی کلید روبرو کلیک کنید !

مشکلات هارد دیسک