هارد هیبریدی SSHD

seagate-sshd

در حدود دوسال پیش شرکت های مختلف به فکر افتادند  هارد هایی تولید کنند که قیمت کمتری نسبت به SSD ها داشته باشند و کارایی بیشتری نسبت به هارد های  HDD داشته باشند.به همین دلیل شروع به طراحی  و ساخت درایو هایی به نام هارد هیبریدی SSHD کردند.

اولین بار شرکت سیگیت درایو هیبریدی را به بازار معرفی کرد و پس از ان شرکت سامسونگ نیز از ان استقبال کرد. شعار شرکت سیگیت برای ساختن این محصول عملکرد SSD ، ظرفیت HDD و قیمت معقول می باشد.

این نوع درایو ها ترکیبی از هارد های SSD و HDD هستند  که هم سرعتشان افزایش یافته و هم اینکه فضای بیشتری را برای ذخیره سازی اطلاعات در اختیار شما عزیزان قرار می دهد.همچنین این نوع درایو ها با قیمت کمتری نسبت به هارد های SSD در بازار یافت می شود.به طوری که قیمت یک هارد SSHD 4 ترابایتی معادل قیمت یک هارد SSD 500 گیگابایتی می باشد.

پیکر بندی در درایو های SSD و HDD به گونه ای بود که خود کاربر میتوانست ان را تعیین کند و این قضیه مشکلاتی را بوجود می اورد ، ولی با وجود درایو های هیبریدی و این تکنولوژی ، ابتدا اطلاعات بر روی قسمت HDD ذخیره می گردد و در ادامه با سنجش میزان استفاده کاربر از نرم افزار ها و اطلاعات مختلف ، برخی از فایل های پر کاربرد که به تشخیص خود درایو مهم نیز هستند به صورت خودکار به قسمت SSD منتقل می شوند.

جالب اینجاست که به وسیله ی این طراحی هوشمندانه ، سرعت اجرای برخی از نرم افزارها ، مخصوصا سیستم عامل به مرور زمان افزایش پیدا میکند و راندمان سیستم از 4 تا 12 درصد افزایش پیدا میکند.

بدیهی است که هرچه اطلاعات روی SSD بیشتر ذخیره گردد سرعت بارگزاری اطلاعات بیشتر شده و دیگر سیستم نیازی به راه اندازی قسمت مکانیکی HDD ندارد.

توجه داشته باشید که افزایش فضای ذخیره سازی در SSD ، با افزایش قیمت ان نیز همراه است و هارد هیبریدی SSHD را از فلسفه ی پیدایش درایوی با قیمت مناسب و سرعت بالا دور میکند.به همین دلیل شرکت ها معمولا قسمت SSD هارد هیبریدی SSHD را بین 8 ،16 تا 32 گیگابایت و همچنین قسمت HDD درایو های SSHD را بین 1 تا 4 ترابایت در نظر میگیرند.

hdd-ssd-sshd

WD ، Seagate ،Toshiba از جمله بزرگترین و معتبر ترین سازندگان هارد هیبریدی SSHD می باشند.

یه عبارت دیگر می توان گفت که هارد هیبریدی SSHD یک درایوی بین SSD و HDD می باشد که تقریبا از ویژگی های هردو برخوردار است .ویزگی هایی از قبیل سرعت بالا ، قیمت مناسب ، فضای ذخیره سازی بالا و …

البته سرعت SSD بیشتر از SSHD می باشد و برای سیستم های حساس و گران قیمت گزینه ی بهتری می باشد که ما به شما توصیه می کنیم.

نکته ی جالب دیگر در مورد SSHD ها این است که قسمت مکانیکی ان با سرعت 5200 دور در دقیقه میچرخد اما به علت الگوریتم پیجیده ان اطلاعاتی را که اغلب با ان سر و کار داریم بر روی قسمت SDD ذخیره می کند و به همین دلیل ما نظار گر سرعت بالای ان هستیم.

حتی اپل هم با معرفی Fusion Drive  وارد این بخش از تکنولوژی شده است ، ولی قیمت Fusion Drive  ها از SSHD ها بسیار زیاد تر است.

در حال حاضر با پیشرفت تکنولوژی ،درایو های هیبریدی در حال تولید هستند که قسمت مکانیکی انها 7200 دور در دقیقه  میچرخد که این قضیه باعث افزایش سرعت بار گزاری این درایو میشود.

از انجا که SSHD با توجه به استانداردهای HDD طراحی  و تولید شده است ، نصب ان بسیار اسان است و نصب ان مانند نصی HDD  ها می باشد.

توجه کنید که بازیابی و تعمیر هاردهای نسل جدید (SSHD) به دلیل اینکه تازه روی کار امده اند زیاد تخصصی نشده است ، به همین دلیل هارد خود را به دست افراد غیر متخصص و نابلد نسپارید.

مجموعه ی اپاو امیدوار است ازین مطالب که حاصل سالها تلاش متخصصین ما بوده است بهترین استفاده را برده باشید.

HDD-SSD

مشکلات هارد دیسک