مزایا و معایب هاردهای SSD و HDD

ریکاوری هارد ssd

مزایا و معایب هاردهای SSD و HDD

هارد SSD – درایو حالت جامد

درایو حالت جامد یا همان SSD که چکیده ی عبارت ( Solid State Drive  ) که گاهی به نام دیسک الکترونیکی هم شناخته می شوند ولی دارای هیچ موتور چرخانی نمی باشند.

درایو حالت جامد یا همان SSD  در زمان کمی به طور چشمگیری خود را در بازار جا کرد و طرفداران زیادی را جذب خود کرد ، دلیل این امر این است که این نوع هارد ها هیچ قطعه ی متحرکی ندارند و در مقابل صدمات و اسیب های فیزیکی تا حد امکان مصون باقی میمانند و سرعت بیشتری نسبت به دیگر هاردها دارند و همچنین فضای کمتری را اشغال میکنند واین خود یکی از مزایا و معایب هاردهای SSD و HDD  می باشد.

در درایو های جامد همانطور که گفته شد هیچ وسیله ی متحرکی وجود ندارد و در داخل ان یک حافظه ی فلش می باشد که فوق العاده محکم و با دوام است و در صورت ضربه خوردن و افتادن از ارتفاع هیچ مشکلی برایش بوجود نمی اید و اطلاعات شما را در خودش محفوظ نگه می دارد.

در گذشته شایعه شده بود که اطلاعات  بر روی این درایو ها حداکثر تا 3 الی 4 سال از بین می رود ولی این تا حدودی شایعه بوده و با پیشرفت تکنولوژی و تولید سری جدید این هاردها این مشکل احتمالی از بین رفته است و تا مدت زیادی این نوع هاردها اطلاعات شما عزیزان را درون خود محفوظ نگه می داند.

این هاردها را میتوانید به طور دائم بر روی کیس خود قرار دهید و یا ان را در لب تاپ خود نصب کنید .

این نوع هاردها ابتدا در ارتش امریکا برای محافظت بیشتر اطلاعات و همچنین حمل و نقل راحت تر ان استفاده می شد و هم اکنون به صورت فراوان در بازار ها یافت شده و به فروش می رسد ، یک نمونه ی بارز این نوع هاردها را می توان فلش مموری دانست که ابعاد کوچکی دارد و حمل و نقل ان راحت است  و هم اینکه به راحتی اطلاعات را در خود ذخیره می کند و نگه می دارد . این نوع هاردها دارای خانه های پردازشی هستند که عمل خواندن و نوشتن اطلاعات را انجام میدهند که در هاردهای نوع اول HDD این کار به وسیله ی پلتر و بازوی مکانیکی انجام داده میشد و نبود ابزار مکانیکی در این نوع هارد SSD سرعت انتقال و بارگزاری ان را به شدت افزایش داده است.

در واقع ظاهر یک SSD  مشابه یک دیسک سخت معمولی است که در ابعاد 8/1 ، 5/2 ، 5/3 در بازار عرضه می شود و کانکتور مورد استفاده ی انان از نوع SATA  می باشد.سایز های کوچکتر هم وجود دارد که به انها Mini Sata  یا Msata  میگویند و بر روی شکاف Mini Express لب تاب قرار میگیرند.

هارد دیسک چیست

هارد دیسک HDD

این نوع هاردها جزو اولین ذخیره ساز های اطلاعات  و غیر فرار کامپیوترها بودند ، یعنی اطلاعاتی که بر روی انها ذخیره می شد هنگامی که سیستم خاموش می شد ،روی هارد باقی میماند و از بین نمی رفت و عامل این قضیه پوشش مغناطیسی در پلاتر است که روی ان کشیده شده است و وقتی شما قصد بازدید اطلاعات و حتی برداشتن انان را دارید  یک بازوی مکانیکی روی دیسک در حال چرخش قرار میگیرد و اطلاعات را در اختیار شما قرار می دهد.

HDD  یک هارد معروف است که به احتمال زیاد شماهم نیزهمین الان که در حال کار با کامپیوتر خود هستید از این هارد استفاده میکنید.این نوع هارد ها همانطور که گفته شد جزء هاردهای اولیه و قدیمی هستند که تقریبا قدمت انان به 60 سال پیش می رسد .این نوع هارد از نظر فیزیکی دارای یک دیسک  سخت به نام Platter و همچنین یک بازوی مکانیکی بالای ان ،که با دوران دیسک ان بازوی مکانیکی اطلاعات را بر روی صفحه نمایشگر نشان میدهد و در خدمت شما عزیزان قرار می دهد.

این نوع هاردها مشکلات ناخواسته ای را ایجاد می کنند که در درایو حالت جامد این مشکلات مشاهده نمی شوند.بالا بودن مصرف انرژی را میتوان اولین مشکل ان نامید چرا که تبدیل انرژی الکتریکی به انرژی مکانیکی بسیار پر مصرف می باشد.این ها مقداری از  مزایا و معایب هاردهای SSD و HDD می باشند.

.دیسک سخت HDD گزینه ی مناسبی برای شما خواهد بود در صورتی که :

# به فضای ذخیره سازی اطلاعات با حجم بالا تا 6 ترابایت نیاز دارید.

# تمایل به صرف هزینه ی زیاد برای خرید این دستگاه ندارید.

# سرعت زیاد بارگزاری  و کپی مطالب برای  شما اهمیت نداشته باشد.

این نوع هارد ها یک سری ویژگی و یک سری معایب و تفاوت دارند که در قسمت بعدی به طور کامل راجب این موارد توضیح کامل می دهیم.

هارد ssd و hdd

ویژگی ها ، مزایا و معایب هاردهای SSD و HDD

سرعت خوانده شدن و نوشته شدن اطلاعات یکی از مهم ترین ویژگی هایی است که مد نظر کاربران و مشتریان می باشد که این ویژگی در تکنولوژی هارد های نوع دوم SSD  به وضوح  دیده می شود و برجسته تر از هارد های نوع اول است.

هارد های SSD مانند یک رم در کامپیوتر شما عمل می کند و فضای کمتری را اشغال می کند و به راحتی اطلاعات نوشته و خوانده می شود و می توان گفت که تکنولوژی ساخت هارد های SSD از تکنولوژی های برتر است.همچنین در هارد های SSD چیزی در حال حرکت نیست یعنی دارای پلتر و بازوی مکانیکی نمی باشد و نیازی به انان برای خواندن اطلاعات ندارد و همین ویژگی کار با ان را بسیار راحت کرده و باعث صرفه جویی در وقت و هزینه ی شما عزیزان می شود.یک سری معایب این نوع هارد ها این است که قیمت بیشتری نسبت به هارد های HDD دارند و همچنین فضای کمتری را نسبت به هارد های HDD برای ذخیره اطلاعات در بر دارند.

عدم وجود پلتر و بازوی مکانیکی در هارد های SSD سبب استفاده ی بیشتر User ها ازین نوع هارد شده است و دلیلش ان است که هارد های HDD به دلیل انکه دارای تجهیزات مکانیکی بیشتری نیز هستند ، به شدت در معرض اسیب دیدگی فیزیکی می باشند و همانطور که در مطالب پیشین ذکر شد ، اگر هارد اسیب فیزیکی ببیند ، اطلاعات ان به سختی قابل ریکاوری و بازیابی است  و احتمال نابودی اطلاعات بسیار زیاد است و همچنین هارد های SSD به دلیل داشتن اجزای مکانیکی کمتر نسبت به هارد HDD بیشتر در معرض دید هستند و این نوع هارد ها SSD در مقابل افتادن از ارتفاع و ضربه خوردن مقاومت بیشتری را برای حفظ اطلاعات شما عزیزان صرف می کنند.

از دیگر معایب هارد های HDD می توان تولید صدا و گرما را نام برد.علت ان است که با چرخش دیسک در باکس هارد و  قرار گرفتن یازوی مکانیکی بر روی ان صدا تولید می شود و به خاطر اصطحکاک گرما هم نیز تولید می شود که این موارد به تنهایی نیز ازار دهنده هستند.

ولی هارد های HDD ویژگی هایی هم دارندو ان هم این است که این نوع هارد ها دارای حافظه بیشتری نسبت به هاردهای SSD  برای ذخیره ی  اطلاعات  می باشند و قیمت کمتری نسبت به هارد های SSD دارند و اینکه دسترسی به هارد HDD مورد نیاز خود در بازار راحت تر است.

اما هارد SSD و یا درایو حالت جامد از نظر سرعت ، یکپارچگی و همچنین فاکتور فرم از هارد های HDD پیشی گرفته است و طبق تحقیقات انجام شده در شرایطی که هارد های HDD دچار نقص میشوند هاردهای SSD به کار خود ادامه می دهند و همین امر باعث استفاده ی انان در کاربرد های نظامی شده است.

در هارد های HDD معمولا از رابط های SATA استفاده میکنند که با تبدیل ، انان را به USB 2-USB3 تبدیل می کنند.این ها مزایا و معایب هاردهای SSD و HDD  می باشند.

تفاوت HDD و SSD

یک سری تفاوت های جزئی و مهم برای افزایش اطلاعات شما سروران گرامی :

# قیمت : قیمت هارد SSD برای هر گیگ 1 دلار و قیمت هارد HDD برای هر گیگ حدود 06/0 دلار می باشد.

# ظرفیت : برای هارد SSD حجم کمتر از یک ترابایت و نهایتا برای رایانه های رو میزی یک ترابایت ولی برای هارد HDD در دو نوع 500  گیگ و 2 ترابایت و 6 ترابایت برای رایانه های رو میزی.

# زمان بالا امدن سیستم :در حدود 9 تا 14 ثانیه برای هارد SSD و در حدود 31 تا 42 ثانیه برای هارد HDD.

# سر و صدا و لرزش و گرما : هارد SSD بی صروصدا و لرزش و گرما ، ولی هارد HDD صدای چرخش دیسک تولید می کند و گاهی هم بر اثر چرخش ، لرزش تولید می کند و بر اثر چرخش و اصطحکاک  گرما نیز تولید می شود.

# رمز گزاری : هر دو هارد امکان رمز گزاری (FDE ) را دارند.

# سرعت :در همه ی صورت های ممکن هارد SSD سریع تر از هارد HDD می باشد.

مقایسه هارد HDD و SSD
ا

مجموعه ی اپاو امیدوار است شما کاربران و مراجعه کنندگان عزیز سایت ما ازاین مطالب بیشترین استفاده را ببرند.

مشکلات هارد دیسک