ریکاوری هارد رید RAID

ریکاوری هارد رید RAID

ریکاوری هارد رید raid

Raid  چیست ؟

Raid مخفف عبارت Redundant Array of Independent Disks  به معنای آرایه چندگانه دیسک بوده و و برای تکنولوژی مجازی سازی است که چندین هارددیسک را ترکیب و به صورت یک هارد در اختیار OS  یا سیستم عامل یا در میان یک شبکه قرار می دهد .

Raid مکانیزمی است که با استفاده از آن می توان اطلاعات یک هارد را روی چند هارد دیگر پخش کنیم که در واقع این اطلاعات روی یک کنترلر ریخته می شود که به آن رید کنترلر یا raid controller  می گوییم که این کنترلر این اطلاعات را از دیسک های هارد ها می خواند که می توان چندین هارددیسک را با هم ترکیب کرد و یک آرایه درست کرد

در کل رید های سخت افزاری به نسبت بهتر از رید های نرم افزاری می باشد و کنترل آن بسیار بالاتر می باشد و در برخی از موارد سرور ما رید های سخت افزاری را پشتیبانی نمی کند و به ناچار مجبور به بستن رید های نرم افزاری می کنیم

در هارد های رید اطلاعات ممکن است به صورت متفاوت بین دیسک های هارد توزیع می شود . وقتی که این اطلاعات بین دیسک های هارد توزیع میشود.

این یک مبحث بسیار کوچک از ریکاوری هارد رید RAID می باشد.

کاربرد اصلی رید raid 

# افزایش سرعت بارگزاری و کپی اطلاعات.

# افزایش حجم ذخیره سازی اطلاعات.

# دسترسی چند سیستم عامل به یک سیستم مرجع.

# افزایش امنیت اطلاعات بوسیله رید بستن سیستم.

# افزایش امنیت که با بکاپ گیری بصورت خودکار بوسیله رید صورت میگیرد.

تمامی این اطلاعات مهم مربوط به ریکاوری هارد رید RAID می باشد و بهتر است شما عزیزان به ان ها توجه کنید.

ریکاوری هارد رید 0

Raid 0    –  رید 0

در این تکنولوژی که به آن Striping  هم گفته می شود روشی است که اطلاعات تیکه تیکه می شود و هر تیکه در یک دیسک هارد ذخیره می شود که در نهایت سرعت خواندن و یا نوشتن بسته به تعداد هاردها بیشتر می شود . با اینکه سرعت در این مدل رید بیشتر است اما با از بین رفتن یکی از هاردها کل اطلاعات از بین می رود یا میتوان گفت که هیچ تکنولوژی تصحیح خطا در رید 0 استفاده نشده که احتمال آسیب دیدن کل اطلاعات زیاد است.

ریکاوری هارد رید RAID در این مبحث بسیار مهم می باشد زیرا امنیت این مبحث بسیار کم است و ممکن است شما در این مبحث به مشکل بر بخورید.

ریکاوری هارد رید1

Raid 1    –  رید 1

در این تکنولوژی که به آن mirror  هم گفته می شود . مجموعه ای است که اطلاعات بصورت همزمان در دو هارددیسک عینا کپی می شود که به عبارت دیگر از اطلاعات بکاپ backup   گرفته می شود . در این روش سرعت افزایش پیدا نمیکند اما امکان بازیابی اطلاعات زیاد خواهد بود . سرعت نوشتن در این رید برابر کند ترین هارد و سرعت خواندن چون به صورت تیکه تیکه قابل خواندن است ، برابر جمع سرعت هارد هاست.

در این رید برای سیستم هایی استفاده می شود که اطلاعات بسیار حساسی دارند و در جاهایی که ثبات در نوشتن مهم است بسیار کاربرد دارد.

در این بخش معمولا خیلی کم کاربران مجبور به ریکاوری هارد رید RAID می شوند ، زیرا ضریب امنیت این مبحث بسیار بالاست.

ریکاوری هارد رید5

Raid 5    –  رید 5

این تکنولوژی بسرعت جایگزین رید 3 و رید 4 شد . همانطور که در شکل زیر مشخص کرده ایم بیت های توازنی که برای بازیابی اطلاعات استفاده می شوند . اطلاعات به گونه ای بر روی هارد ها ذخیره می شود که نیازی به صف بندی وجود نداشته باشد و سرعت Read / Write  در این سیستم بسیار بالا بوده و در سطح بلوک هندل می شود.

در این مدل رید با از دست رفتن یک هارد ، اطلاعات می توانند به سادگی بازیابی شوند.

این مبحث هم مانند مبحثه پیشین خیلی کم کاربران به ریکاوری هارد رید RAID نیاز پیدا میکنند.

ریکاوری هارد رید0+1

Raid 0+1    –  رید 0+1

در این مدل رید از دو حالت رید 0 و رید 1 استفاده شده است به گونه ای که اول اطلاعات کپی شده و سپس این اطلاعات هر یک به صورت مجموعه تکه های داده در هارد ذخیره می شود و ریکاوری هارد رید RAID در این مبحث بسیار پیچیده می شود زیرا دو حالت رید در یک حالت ادغام میشوند و هرچه پیش می رویم ریکاوری هارد رید RAID مشکل تر می شود.

Raid 10    –  رید 10

در این مبحث نیز مانند مبحث بالایی الهام گرفته شده است با این تفاوت که اول اطلاعات تیکه تیکه شده و بعد بر روی هارد دیگر کپی می شود و همانطور که گفته شد با پیشرفت در رید ها ، ریکاوری هارد رید RAID نیز پیچیده تر می شود.

ریکاوری هارد raid

در این مجموعه تمامی هارد های رید شده و هارد های سرور ، تعمیر و بازیابی میشود.این مرکز با در دست داشتن اطلاعات لازم در این زمینه و همچنین بروز ترین افراد و تجهیزات که برای تهیه و هماهنگ کردن انان وقت و هزینه ی بسیاری صرف شده است ، تمامی مشکلات شما را در زمینه های مختلف کامپیوتری به خصوص هارد رفع رجوع میکنند . این مجموعه با داشتن سابقه ای طولانی در این زمینه و همچنین کسب تجارب گوناگون در زمینه ی هارد های سرور و هاردهای رید شده ، میتواند مشکلات شما را در این زمینه به راحتی و در کمترین وقت حل کند و لبخند رضایت را بر روی لبان شما بیاورد ، بهتر است شما به این مجموعه اعتماد کنید تا این مجموعه حسن نیت خود را به شما ثابت کند و جواب اعتماد شما را به خوبی بدهد و از تعمیر هارد رید RAID شما سربلند بیرون بیاید.

مشکلات هارد دیسک