تاریخچه هارد از گذشته تا کنون

تاریخچه هارد | کلمه HDD مخفف عبارت Hard Disk Drive به معنای “دیسک درایو سخت” است. دیسک درایو سخت با نام‌های زیر نیز شناخته می‌شود:

 Hard (هارد)

Hard Drive (درایو سخت)

Disk Drive (درایو دیسک)

Disk File (دیسک فایل‌ها)

Fixed Disk (دیسک ثابت)

Hard Disk HD (دیسک سخت)

تاریخچه هارد

هارد دیسک یکی از مهم ترین عناصر کامپیوتر  میباشد که جایگاهش در کامپیوتر پس از پردازنده و حافظه تلقی میشود. کاربرد هارد به منظور ذخیره سازی اطلاعات میباشد.

اطلاعاتی راجع به راه اندازی سیستم برنامه ها و داده ها بر روی هارد ذخیره میگردد. با توجه به رشد چشمگیر و رو به سرعت تکنولوژی ظرفیت هارد ها در فاصله 12ماه تا 18 ماه افزایش پیدا میکند و تقریبا 2برابر میشود. بیشترین ظرفیت هارد دیسک قابل نصب بر روی کامپیوتر(desktop) معادل 250گیگا بایت میباشد.

در تاریخچه هارد آمده است که در اوایل سال 2003میلادی با ظرفیت 320گیگابایت در بازار عرضه شد.این نوع هارد ها( هارد دیسک ) در سال 1950توسط مخترعین بوجودآمد که مبتدی ترین هارد دیسک ها متعلق به این سال میباشد و دارای ویژگی هایی از جمله دیسک هایی بزرگ با قطر20 اینچ (8/50سانتیمتر) بوده است و چندین مگابایت را بیشتر در خود ذخیره نمیکرد.

به دیسک های اولیه که توان ذخیره سازی چند مگابایت را بیشتر نداشتند (دیسک ثابت)میگفتند و برای تمایز آنها با وسیله ی ذخیره سازی  دیگری به نام فلاپی  آنها را هارد دیسک نام گذاری کردند.

برخی از برند های تولید موبایل اولین بار در سال2005 موفق به تولید تلفن همراه های با هارد شدن.

در تاریخچه هارد دیسک آمده است که از سال 1995 هارد درایو هایی با ظرفیت یک گیگا بایت و حتی بزرگتر به بازار آمد.کوچکترین هارد دیسکی که برای کامپیوتر های خانگی در سال 2006 اختراع گردید دارای ظرفیت 40 گیگا بایت بوده است. در سال 2006 هارد دیسک ها برای ذخیره سازی اطلاعات بیشتر در خود نیازمند چرخش بیشتر دیسک ها بوده اند که این اتفاق با گسترش علم و فناوری راجع به هارد ها رخ داد.

از سال 1980 به بعد شرکت سیگیت تکنولوژی ST-506 را تولید کرد که اولین دیسک سخت 5.25 اینچی که توانایی ذخیره سازی اطلاعات تا 5 مگابایت را داشت که این امر در تاریخجه هارد نقش بسزایی داشت . و در حال حاضر هارد دیسک هایی پیشرفته با توانایی ذخیره سازی بالا و حساسیت بیشتر و عمر مفیدتر برای سهولت در ذخیره سازی اطلاعات تولید شده است.

تاریخچه هارد

مشکلات هارد دیسک