اجزای هارد

اجزای هارد

اطلاعاتی راجع به اجزای هارد

1)Platter  : صفحاتی هستند که حالت دوار دارند و جنس انها از شیشه با روکش فلزی می باشد.

2) Spindle : محور یا میله ای که صفحات مدور هارد دیسک را به یکدیگر متصل میکند.

3)Drive  : موتوری است که صفحات دوار را به چرخش در می اورد.

4) Head : وسیله ای است که اطلاعات را از روی صفحات هارد دیسک دریافت می کند و پردازنده می دهد.(فاصله بین هد و صفحات هارد حدودا 18 نانومتر می باشد  که این نشان دهنده ی ظرافت و پیچیدگی کار است).

5) Arm Head : همانطور که از اسمش پیداست ، وسیله ای است که مانند یک بازو هد را نگه می دارد.

6) Stepper Motor : موتوری است که با تغییر دادن میدان مغناطیسی بازوی هد را به حرکت در می اورد.

7) Buffer Cash : نوعی حافظه است که سرعت هارد با بخش های دیگر را هماهنگ میکند.

8) Sector : کوچکترین اجزای هارد دیسک که کار ان ذخیره سازی اطلاعات می باشد را سکتور می گویند.هر سکتور دارای حجمی معادل 512 بایت می باشد.

این عکس ، عکسی از ظاهر یک هارد می باشد و اجزای هارد مشخص نیست.

اجزای هارد

# باز کردن یک هارد ان قدر ها هم که فکر می کنید ساده نمی باشد، یعنی اینکه دارای یک سری پیچ های 4 سو و 8  پر می باشدکه بسیار محکم سر جایشان پیچ شده اندو یک سری پیچ هایی که مخفی شده اند و پس از تلاش فراوان انها یافت شدند و ما به داخل هارد دسترسی پیدا کردیم و اجزای هارد را مشاهده کردیم.

اجزای هارد

# پس از باز کردن هارد جالبترین چیزی که به چشم می خورد ، دیسک صاف و صیقل داده شده می باشد که از جنس الومینیوم و شیشه می باشد که با الیاژی روی ان را می پوشانند ، سطح این دیسک بسیار حساس است و کوچکترین گرد و غباری باعث خط افتادن روی دیسک  و از بین رفتن اطلاعات می شود واسیب دیدن اجزای هارد می شود.

اجزای هارد

# تصویر زیر نمای کلی از اجزای هارد می باشد.

اجزای هارد

# پس از باز کردن تمام قطعات ، به موتور رسیدیم  ولی هرچه تلاش کردیم که ان را باز کنیم نشد ، حتی به زور نیز متوصل شدیم باز هم نشد ،البته اعضای تیم اپاو این کار را با پیاده کردن روش های گوناگون بر روی موتور ان موفق به باز کردنش شدند.

# عکسی از تمامی قطعات باز شده ی هارد دیسک که در طی هر مرحله از انها عکس گرفته شده و در اختیار شما قرار گرفته است.
اجزای هارد

# یکی دیگر از اجزای هارد که وظیفه ی خواندن اطلاعات را به عهده دارد ، هد نام دارد.

اجزای هارد

اجزای هارد

# برای دسترسی به موتور هارد ، ما مجبور بودیم تمامی پیچ ها و قطعات روی موتور را باز کنیم و اجزای هارد را از یکدیگر جدا کنیم تا پیچ هارد در دسترس قرار گیرد و باز شود ، البته تمامی این کار ها باید در Clean Room  انجام شود.

اجزای هارد

# یکی از جالبترین اجزای هارد دیسک ، قسمت محافظت کننده ی هارد دیسک نام دارد که در هارد یک قسمتی به نام قسمت رطوبت گیر وجود دارد که بسیار جالب است ، این قسمت وظیفه ی پاکیزه نگه داشتن صفحه ی مغناطیسی هارد را به عهده دارند چرا که کوچکترین گرد و غباری روی ان صفحه خط ایجاد می کند و در کار با هارد برای شما کاربران مشکل بوجود می اورد.تعمیر هارد

تعمیر هارد

# در اخر نمای کلی از اجزای هارد دیسک باز.

تعمیر هارد

توجه

در این فیلم شما با تمامی اجزای هارددیسک آشنا می شوید- این فیلم توسط شرکت تولید کننده هارد وسترن تولید شده و منبع رسمی دارد و تمامی مطالبی که در وبسایت آپاو نوشته شده است با استناد به شرکت وسترن می باشد و ساخت و ترجمه مطالب برای وبسایت آپاو محفوظ می باشد

مشکلات هارد دیسک