بیگ دیتا big data چیست

بیگ دیتا چیست

همان طور که سازمان ها بزرگ می شوند، اطلاعات مرتبط با آن ها نیز به صورت تصاعدی رشد مینماید و به تبع پیچیدگی های مرتبط با داده ها افزایش می یابد. بسیاری از سازمان های بزرگ در برنامه های کاربردی متفاوتشان داده های زیادی در فرمت های مختلفی را دارند. به همان میزان که داده ها گسترش می یابند، دسته بندی آن ها با یک الگوریتم یا منطق مشخص بسیار دشوار می گردد.

سازمان های بزرگ در واقع با این چالش مواجه هستند که تمامی اطلاعات را در یک پلتفرم نگهداری نمایند و یک دیدگاه ثابت به آن ها داشته باشند. این چالش منحصر به فرد برای درک تمامی داده هایی که از منابع متفاوت به دست می آیند و استخراج اطلاعات علمی مفید از آن ها، انقلاب بیگ دیتا جهانی نامیده می شود.

قابلیت گسترش سیستم های اطلاعاتی و سایر سیستم هایی که به محاسبات وابسته اند، به خوبی توسط قانون مور نشان داده می شود. گُردن مور از موسسین شرکت اینتل در سال ۱۹۶۵ پیش بینی کرد که تعداد  قطعات یا اجزائی که در مدارهای مجتمع مورد استفاده قرار می گیرند، هر سال دوبرابر می شود. در طول پنجاه سال گذشته، رشدی که در واقع نمایی بود، با سرعت بسیار کمی کندتر شد. به عنوان نمونه، تعداد ترانزیستورها در مدارهای مجتمع، هر سال دوبرابر گردید. ظرفیت دیسک، عملکرد کامپیوترها در واحد هزینه و غیره نیز به همین ترتیب، با سرعت مشابه در حال رشد هستند.

در کنار این پیشرفت های فوق العاده در فن آوری، مردم و سازمان ها بیش از پیش به دستگاه های کامپیوتری و منابع اطلاعاتی بر روی اینترنت وابسته می شوند. مطالعه جهانی IDC در ماه می ۲۰۱۰ نشان دهنده رشد جالب داده هاست. این مطالعه تخمین می زند که میزان اطلاعات دیجیتالی (نظیر اطلاعات رایانه شخصی، دوربینهای دیجیتالی، سرورها، سنسورها) بیش از یک زتابایت را ذخیره نموده است و پیش بینی می کند که “جهان دیجیتالی” در سال ۲۰۱۰ تا ۳۵ زتابایت رشد خواهد کرد. مطالعه IDC مشخص می نماید که ۳۵ زتابایت را می توان به عنوان پشته ای از دی وی دی ها در نظر گرفت که نیمی از راه رسیدن به سیاره مریخ را پوشانیده اند و در واقع انفجار داده چیزی جز این نیست.