بدسکتور هاردReviewed by Admin on Jun 20Rating:
بدسکتور هارد

اطلاعات لازم در مورد بدسکتور و خطاهای متداول هارد و رفع ان

هارد دیسک یا همان دیسک سخت علاوه بر داشتن ظاهری ساده و ابتدایی دارای پیچیدگی های زیادی راجع به خودش میباشد.

بدسکتور یکی از دسته پیچیدگی هایی است که ممکن است برای کاربران مشکلات زیادی را بوجود بیاورد و گاهی باعث از بین رفتن تمام و یا بخشی از اطلاعات کاربران میشود که در بعضی مواقع هیچ لابراتواری قادر به حل این مشکل و بازیابی اطلاعات بر روی هارد نمیباشد.

در ابتدا برای اشنایی بیشتر با هارد دیسک بخش هایی از ان را برای کاربران گرامی شرح میدهیم :

1) Platter  : صفحاتی هستند که حالت دوار دارند و جنس انها از شیشه با روکش فلزی می باشد.

2) Spindle : محور یا میله ای که صفحات مدور هارد دیسک را به یکدیگر متصل میکند.

3) Head : وسیله ای است که اطلاعات را از روی صفحات هارد دیسک دریافت می کند و پردازنده می دهد.(فاصله بین هد و صفحات هارد حدودا 18 نانومتر می باشد  که این نشان دهنده ی ظرافت و پیچیدگی کار است).

4) Arm Head : همانطور که از اسمش پیداست ، وسیله ای است که مانند یک بازو هد را نگه می دارد.

5) Stepper Motor : موتوری است که با تغییر دادن میدان مغناطیسی بازوی هد را به حرکت در می اورد.

6) Buffer Cash : نوعی حافظه است که سرعت هارد با بخش های دیگر را هماهنگ میکند.

7) Sector : کوچکترین اجزای هارددیسک که کار ان ذخیره سازی اطلاعات می باشد را سکتور می گویند.هر سکتور دارای حجمی معادل 512 بایت می باشد.

بدسکتور هارد چیست؟؟؟؟

اگر با کامپیوتر و لپ تاپ زیاد سر و کار داشته باشید حتما کلمه ی بدسکتور هارد به گوشتان خورده است.برخی از افراد غیر متخصص بدسکتور را مشکل ساده و قابل حلی می دانند، درست است، قابل حل می باشد ولی در بعضی از موارد به سختی و در بعضی از موارد که مشکل Physical  باشد هرگز،این به  این معنا نیست که مشکل بدسکتور راه حل ندارد.

ابتدا تعریفی از بد سکتور داشته باشیم :

همانطور که اشاره شد ،سکتور کوچکترین واحد هارد تلقی می شود که معادل 512 بایت می باشد.این وسیله (سکتور) به ظاهر ناکارامد است.سکتور معیوب به درخواست هایی از جمله  خواندن و نوشتن اطلاعات عکس العملی نشان نمی دهد که در این حالت ان را سکتور بد یا بد سکتور می نامیم.بدسکتور را می توان یک کلاستر کوچک از فضای ذخیره سازی نامید.

بدسکتور منطقی
 • بدسکتور منطقی (Logical )

وقتی که ناحیه ای از هارد دیسک کارکرد مناسبی نداشته باشد بدسکتور منطقی رخ میدهد. زمانی که سیستم عامل در هنگام خواندن سکتورها متوجه ایرادی می شود که این ایراد ناشی از انطباق نداشتن

(ECC:Error Correction Code) است به این معناست که محتویات داخل سکتور با قالب ECC مطابقت ندارد،در این حالت هارد دیسک این سکتور را به عنوان سکتور بد یا بدسکتور هارد علامت گزاری میکند.

بد سکتور های Logical توسط مشکلات نرم افزاری ایجاد می شوند.به عنوان مثال اگر در  هنگام کار با هارد مشکلاتی بوجود اید که این مشکل باعث اختلال در کار با هارد شود در بعضی موارد سکتور های موجود روی هارد که دارای اطلاعاتی هستند دارای اختلال می شوند ، یکی ازین اختلالات این است که اطلاعات روی سکتور هارد با قالب ECC مطابقت نمیکند که در این حالت سکتور به عنوان سکتور معیوب مشخص می شود.

همچنین ویروس ها و یک سری از نرم افزار ها که باعث تخریب سیستم می شوند می توانند باعث ایجاد بدسکتور Logical و پیشرفت انها شوند.

بدسکتور فیزیکی
 • بدسکتور فیزیکی (Physical )

همانطور که از نامش پیداست ، بدسکتور فیزیکی در واقع بخشی از فصای هارد دیسک است که به صورت فیزیکی اسیب دیده است که این اسیب دیدگی می تواند دلایل گوناگونی از جمله :ضربه خوردن ، تکان دادن هارد بلافاصله پس از جدا کردن از دستگاه ، فرسایش هارد یا به اصطلاح پیری سکتور  و… داشته باشد.

این نوع اسیب ها (اسیب  Physical )معمولا غیر قابل بازیابی اطلاعات بودند اما امروزه با با دستگاه ها و تکنولوژی های جدیدتر این مرکز توانسته اطلاعات را تا حدی (بستگی به وضعیت هارد ) ریکاوری کند و هارددیسک شما را اگر ارزش تعمیر داشته باشد تعمیر کند .

خرابی هد هارد

خرابی در هد هارد

بعضی از دوستان میخواهند به هر نحوی که شده خودشون به تعمیر و بازیابی اطلاعات هارد خود بپردازند ولی نمیدانند که اگر کار اشتباهی روی هارددیسک خود انجام دهند برای اطلاعاتشون بسیار ضرر دارد و امکان دارد حتی اطلاعات را غیر قابل بازیابی اطلاعات کند

در ابتدا ممکن است هارد شما بدسکتور فیزیکی یا لاجیکالی داشته باشد اما با کار کردن بی رویه و بدون دانش فنی هارد بصورت عکس بالا در بیاید که این مشکل به معنی این است که هد هارد شما خراب شده و مشکل سخت افزاری پیدا کرده است .

در شکل بالا مشاهده می کنید که هارد در حال خواندن است اما از هد خراب شروع به خواندن می کند همه سکتورها را ارور میزند و نمیتواند آن منطقه که زیر هد خراب است را بخواند

نشانه های ایجاد بد سکتور چیست؟؟؟؟

 • صفحه ابی یا صفحه مرگ.
 • کند شدن سیستم.
 • غیر عادی شدن سیستم.
 • بوت نشدن و بالا نیامدن سیستم.
 • هنگ و قفل کردن مکرر سیستم.
 • از کار افتادن و توقف مکرر مخصوصا زمانی که سیستم در حال بوت شدن می باشد.
 • پیغام های خطایی که معمولا به صورت مکرر می ایند و دستورات تکراری می دهند.
 • اسامی فایل ها و فولدرها که تغییر کرده و به صورت کد هایی در امده است.
 • ناپدید شدن فایل ها و فولدر ها و حتی در بعضی از مواقع ناپدید شدن درایو موجود روی هارد.
 • توقف طولانی برای باز کردن فایل ها یا فولدر ها.
 • بی صدا بودن هارد در مواقعی که دستور باز کردن فایل یا فولدر هارا داده ایم.
 • صداهایی ک جزو صداهای معمول هارد نیست (مثل صدای ساییدگی ، کلیک و… که میتواند از جمله بارز ترین نشانه ی بد سکتوری هارد باشد).

چگونه میتوان بد سکتور گیری کرد؟؟؟؟

شناسایی و رفع بد سکتور های احتمالی :

که دارای چند مرحله می باشد

شناسایی :  در ویندوز ابزاری وجود دارد که میتواند تمام هارد دیسک را اسکن و سکتور های معیوب را شناسایی کند.وجود تعداد کم بدسکتور در هارد به معنای خرابی هارد نیست ولی این بدسکتور ها در هارد پیشرفت میکنند و ان را به خرابی میکشانند.

مرمت :  پس از شناسایی سکتور های خراب به تعمیر و مرمت انها میپردازیم.

با استفاده از نرم افزار های مختلف راجع به مرمت هارد که استفاده از انان کمی مشکل است و برای استفاده باید از راهنمای انان استفاده کنید.یکی از بهترین نرم افزار ها در رابطه با این کار نرم افزار (Regenerator HDD ) می باشد.

فرمت سطح پایین :  هارد دیسک های نو در کارخانه سازنده ، فرمتی میشوند به نام فرمت سطح پایین که سطح هارد دیسک را مجددا ادرس دهی میکند که در بسیاری از مواقع این فرمت باعث رفع بدسکتوری در هارد می شود.

برخی از نرم افزار های مهم راجع به این کار

HD Repair Program List

ANA Disk

Flobo

HD Repair

Kill Disk

توجه : اطلاعات  پس از فرمت سطح پایین به هیچ وجه قابل بازیابی نیستند.

پیشگیری از بدسکتور :

 • خنک نگه داشتن کامپیوتر و عاری نگه داشتن کامپیوتر از هرگونه گرد و خاک.
 • دقت در انتخاب سخت افزار.
 • کابل دیتای متصل به کامپیوتر خود را تا حد امکان کوتاه در نظر بگیرید.
 • در هنگام جابه جایی کامپیوتر ، با دقت این کار را انجام دهید.
 • از انتی ویروس مناسب جهت جلوگیری از نفوذ ویروس ها به داخل کامپیوتر استفاده کنید.
 • از خاموش بودن کامپیوتر خود اطلاع حاصل کنید و ان را به درستی خاموش کنید.

ایا اطلاعات  هارد بد سکتوری قابل ریکاوری می باشد؟؟؟؟

همانطور که در مطالب قبلی  به این قضیه اشاره شد، اگر بدسکتور فیزیکی باشد، یعنی به هارد ضربه وارد شده باشد یا هارد فرسوده شده باشد و یا هر چیز دیگری که به فیزیک هارد اسیب رسانده باشد، احتمال برگشت اطلاعات خیلی کم است و در اکثر مواقع بازیابی نمی شود.

ولی اگر بدسکتور منطقی  (Logical ) باشد برگشت اطلاعات ان هارد بستگی به عوامل متعددی دارد که در مطالب پیشین به انها اشاره شد، ولی احتمال بازگشت اطلاعات وجود دارد و می شود امید به بازیابی تمام اطلاعات یا حداقل نیمی از ان دا هم داشت.

در بعضی موارد دیده شده است که اطلاعات هارد هایی که بدسکتور منطقی (Logical) هستند بازیابی نشده است که این هم دلایل زیادی دارد که از جمله مهم ترین انها دستکاری هارد توسط افراد نامتخصص است.پس بهتر است در موقع مواجهه شدن با این سری مشکلات فورا به مراکز مربوط مراجعه و هارد خود را که دارای اطلاعات مهمی است را به دست افراد متخصص و کاردان بسپارید.

مشکلات هارد دیسک